wtorek, 18 grudnia 2007

Antykoncepcja dla nastolatek

Czy jesteś już świadoma tego, ze jako nastolatka również powinnaś używać zabezpieczenia? Im wcześniej zasięgniesz opinii ginekologa tym lepiej dla Ciebie. Najlepiej pójdź do ginekologa, który został polecony przez bliską koleżankę, to spowoduje, że będziesz miała już informacje o sprawdzonym lekarzu. Rozumiem, że pierwsza wizyta u lekarza ginekologa, jest przeżyciem stresującym, a kiedy decydujesz się na taką wizytę aby wybrać dla siebie najbardziej odpowiednie zabezpieczenie jest to tym bardziej drażliwa chwila. Ale chce żebyś wiedziała, że specjalista ginekolog będzie dla Ciebie przyjaznym opiekunem, który sprawi, że poczujesz się rozluźniona mówiąc mu o swoich potrzebach. Lekarz ginekolog na pewno zechce Ci pomóc zamiast pouczać lub oceniać. Im wcześniej zaczniesz się zabezpieczać podczas współżycia ze swoim chłopakiem tym lepiej dla Ciebie, spowoduje to, że decyzję o tym kiedy chcesz mieć dzieci podejmiesz sama, zanim zrobi to za Ciebie matka natura. Z czasem zobaczysz, że jak cała ta akcja gładko przebiegła. Ważne jest abyś odwiedziła ginekologa zanim podejmiesz pierwsze współżycie, chcę żebyś była świadoma tego jak często dziewczyny zachodzą w ciążę już podczas pierwszego w ich życiu stosunku. Myślę, że zdajesz sobie sprawę z tego jak bardzo jest to trudna w tym czasie sytuacja, kiedy podejmujesz pierwszy stosunek i już stajesz się mamą. Lekarz po pierwsze zbada Cię i przeprowadzi badania tak, że dowiesz się o swoim stanie zdrowia. Po drugie omówi Ci wszystkie metody, które będą dostosowane tylko i wyłącznie do Ciebie, tak abyś mogła czuć się rozluźniona i bezpieczna i poddać się czułości podczas pierwszego stosunku. Wyobraź sobie jak bardzo zestresowane czują się dziewczyny, które zapomniały zadbać o zabezpieczenie przed ciążą. Czas zanim dostaną okres staje się wiecznością, chodzą cały miesiąc zestresowane z jedną myślą, która krąży im po głowie. To daje dyskomfort. Z każdym stosunkiem zamiast się relaksować one się stresują, gdyż myślą o tym co będzie potem. Wiem, że ty jesteś inna chcesz się czuć bezpiecznie i móc się dobrze bawić kiedy będziesz pieścić się ze swoim chłopakiem. W celu zapoznania się z możliwymi metodami antykoncepcyjnymi patrz poprzednie artykuły.

niedziela, 2 grudnia 2007

Antykoncepcja a alergia

Fińscy naukowcy zaobserwowali, że dzieci kobiet, które stosowały hormonalną antykoncepcję przed zajściem ciążę częściej cierpią na katar alergiczny, niż potomstwo kobiet nie zażywających pigułek hormonalnych.

To, że doustna antykoncepcja może mieć zwiększać ryzyko wystąpienia alergii u dzieci, naukowcy podejrzewali już od dłuższego czasu. By wyjaśnić tę kwestię, naukowcyz Uniwersytetu w Kuopio (Finlandia) przebadali łącznie 1182 pięcio- i sześciolatków, z których część cierpiała na alergie. W analizie naukowcy brali pod uwagę trzy różne pigułki antykoncepcyjne, z których każda zawiera estradiol oraz jedną z form progestagenu. Okazało się, że dzieci kobiet, które zażywały pigułki antykoncepcyjne w roku poprzedzającym zajście w ciążę były o 67 proc. bardziej narażone na katar alergiczny (sienny), niż potomstwo matek nie stosujących hormonów. Związek był silniejszy w przypadku chłopców oraz dzieci, których rodzice cierpieli na jakąś alergię. Stosowanie antykoncepcji hormonalnej nie wpływało na ryzyko wystąpienia u dzieci astmy czy alergii skórnej, jak egzema. Autorzy pracy podkreślają jednak, że wyniki te są wstępne i wymagają jeszcze potwierdzenia w przyszłych badaniach.


źródło: "Allergy"