piątek, 6 lipca 2007

Błony dopochwowe

Błony dopochwowe są produkowane w różnych kształtach i rozmiarach. Najbardziej popularne są błony z pierścieniem płaskim, ponieważ najłatwiej je dopasować i są najprostsze w użyciu. Wariant z pierścieniem walcowatym jest odpowiedni dla kobiet, które uznają ucisk obrzeża płaskiej sprężyny za zbyt mocny, powodujący uczucie niewygody i objawy zapalenia pęcherza moczowego. W przypadku skłonności do zapalenia pęcherza moczowego warto zmniejszyć rozmiar błony dopochwowej lub zastosować kapturek naszyjkowy.

Błony dopochwowe z pierścieniem łukowatym są trudniejsze do założenia, ale posiadają podstawową zaletę – mogą być stosowane przez kobiety z tyłozgięciem szyjki macicy, mające kłopoty z upewnieniem się, że cała szyjka została pokryta, i z tendencją do umiejscawiania błony do przodu od szyjki, nie zaś osłaniania nią ujścia szyjki macicy. Sposób zakładania błony dopochwowej musi zostać objaśniony przez doświadczonego lekarza lub pielęgniarkę. Kobieta powinna upewnić się, że nie pomyliła tylnej ściany pochwy z bokiem szyjki, szczególnie w przypadku specyficznej budowy anatomicznej. W przeciwnym razie może okazać się, iż wejście do macicy zostało całkowicie odsłonięte. Po założeniu należy sprawdzić położenie błony posługując się palcami. Najłatwiej założyć błonę kucając lub opierając jedną noge np. na krześle. Czynność tę ułatwia wcześniejsze opróżnienie pęcherza.

Błony dopochwowe z pierścieniem płaskim i spiralnym (walcowatym) należy ująć za brzegi i ścisnąć ze sobą. Najwygodniej przytrzymać brzegi za pomocą kciuka i środkowego palca, a wskazujący palec włożyć (jak „kotwicę”) do środka. Należy starać się włożyć błonę w taki mniej więcej sposób jak tampon – ku dołowi i do wewnątrz. Brzeg powinien zostać starannie włożony za wyczuwalny u wejścia do pochwy brzeg kości. Powinno się zawsze sprawdzić, czy można wyczuć szyjkę macicy przez gumę błony – w dotyku przypomina ona jakby koniec nosa i cofa się, jeśli ją delikatnie nacisnąć. Wprowadzając błonę z pierścieniem w kształcie łuku, należy ją ułożyć kopułką do dołu, a dalej postępować w opisany powyżej sposób.

Jeśli kobieta zakłada błonę wcześniej niż 3 godziny przed stosunkiem, dla bezpieczeństwa wskazane jest użycie środka plemnikobójczego. Podobnie, jeśli zakłada, ze odbędzie więcej niż jeden stosunek. Błony nie wolno wyjmować przez sześć godzin po stosunku. Prawdopodobnie w tym czasie w pochwie krążą mocne plemniki, których nie zniszczyła nawet substancja plemnikobójcza. Błona powinna wystarczyć na dwa lata, ale warto regularnie sprawdzać czy nie została przedziurawiona. Błony SA produkowane w różnych rozmiarach, rozmiarach średnicy 55-100 mm. Dopasowanie jest bardzo ważną rzeczą, a rozmiar powinno się sprawdzić za każdym razem, gdy przybiera się na wadzę lub szczupleje około 3 kg.

Skuteczność te metody antykoncepcji mechanicznej wynosi 11 na 100 kobiet w ciągu roku. To znaczy, że w ciągu roku stosowania tej metody antykoncepcji na 100 kobiet 11 zajdzie w ciążę.

źródło:http://www.biomedical.pl/antykoncepcja/antykoncepcja-mechaniczna-dla-kobiet-blony-dopochwowe-i-kapturki-naszyjkowe-29.html

Brak komentarzy: