poniedziałek, 2 lipca 2007

Naturalne metody antykoncepcji

• Kalendarzyk
Metoda ta jest oparta na badaniach Ogino i Knausa, którzy w latach trzydziestych XX wieku dowiedli, że owulacja ma zawsze miejsce 14 +/-2 dni przed kolejną miesiączką, nie w połowie cyklu i nie w jego czternastym dniu, jak do tej pory uważała większość ludzi. W metodzie kalendarzowej należy powstrzymać się od stosunków przez 9 dni w cyklu miesięcznym kobiety, na około 9–18 dni przed spodziewanym krwawieniem. Moment pojawienia się tego krwawienia wyznacza się na podstawie długości ostatnich 6–9 cykli miesiączkowych, biorąc także pod uwagę okres przeżycia komórki jajowej po owulacji (2 dni) i plemników po ejakulacji (czyli po wytrysku do dróg rodnych kobiety – nawet do 5–7 dni).

• Obserwacja śluzu, zwana metodą Billingsów
Państwo Billingsowie z Australii zaobserwowali, że śluz w szyjce zmienia się w różnych momentach cyklu, reagując na hormony wydzielane przez jajniki. Na początku cyklu śluz jest gęsty i lepki i jest go mało. Im bliżej jajeczkowania i wzrostu produkcji estrogenów, tym śluz staję się bardziej wodnisty i elastyczny. Po zakończeniu jajeczkowania śluz staję się gęsty, lepki i jeszcze mniej obfity niż na początku cyklu. Aby z powodzeniem stosować tę metodę, trzeba obserwować śluz każdego dnia. Śluz staje się z dnia na dzień coraz bardziej rozciągliwy, aż pewnego dnia staje się suchy i lepki. To oznacza, że nastąpiło jajeczkowanie. Okres niepłodny powinien zacząć się czwartego dnia po szczycie płodności, a więc gdy śluz był najbardziej rozciągliwy.

• Metoda termiczna i stosunek przerywany
W czasie jajeczkowania jajnik zaczyna wytwarzać więcej progesteronu, a mniej estrogenów. Codziennie rano mierzymy temperaturę i zapisujemy ją na wykresie. Jeśli w ciągu trzech dni nastąpi jej wzrost o niecały stopień Celsjusza, oznacza to, że nastąpiło jajeczkowanie. Okres niepłodny rozpoczyna się trzeciego dnia podwyższonej temperatury rano. Temperaturę należy mierzyć zawsze w tym samym miejscu (pod językiem, w pochwie) i o tej samej porze.
Stosunek przerywany stanowi również naturalną metodę zapobiegania ciąży. Polega na wycofaniu członka z pochwy, zanim nastąpi wytrysk nasienia. Należy jednak pamiętać, że przed wytryskiem plemniki i tak mogą dostać się do pochwy. Wzmianki o stosowaniu tej metody znajdujemy już w Starym Testamencie, w Księdze Rodzaju. Stosunek przerywany był główną metodą antykoncepcji do połowy XX wieku.

źródło: http://www.badzok.pl/antykoncepcja_artykul.php?id=14

Brak komentarzy: