poniedziałek, 9 lipca 2007

Środki plemnikobójcze/spermicydy

Większość młodych kobiet styka się na jakimś etapie poszukiwania właściwej metody antykoncepcji ze środkami plemnikobójczymi, czyli inaczej spermicydami.

Dopochwowe środki plemnikobójcze, środki plemnikobójcze - spermicydy można stosować doraźnie: łatwo je kupić (bez recepty), nie trzeba się radzić lekarza ani wykonywać wcześniej żadnych badań czy analiz, które są niezbędne do przepisania pigułki hormonalnej lub spirali. No i wreszcie, niezwykle rzadko się zdarza, aby nie można było ich stosować ze względów zdrowotnych. Nie mogą stosować tych środków osoby uczulone na zawarte w spermicydach substancje chemiczne.

Dziś chemiczne substancje aktywne to właściwie tylko nonoxynole, które wchodzą w skład wszystkich produkowanych współcześnie środków plemnikobójczych.

Nonoxynol działa na dwa sposoby: po pierwsze, funkcjonuje trochę tak jak detergent, czyli pokrywa cienką warstwą witkę plemnika. Powstała przy tym pianka skutecznie unieruchamia plemniki, tak że nie mają szansy na dotarcie do jajowodu. Tym samym nie może dojść do zapłodnienia. Nonoxynole nie powodują uszkodzenia materiału genetycznego w plemnikach. Dzięki temu w przypadku, gdyby mimo antykoncepcji kobieta zaszła jednak w ciążę, może się przynajmniej nie obawiać, że środek plemnikobójczy doprowadził do powstania uszkodzeń lub wrodzonych wad u płodu, czy też do jakichś komplikacji przebiegu ewentualnej ciąży.

W Polsce popularność środków plemnikobójczych jest dość duża. Stosuje je od 5 do 10 proc. kobiet.

Młodsze i lepiej wykształcone kobiety korzystają ze spermicydów i innych metod antykoncepcyjnych częściej niż starsze i mniej wyedukowane. W aptekach możemy kupić obecnie wiele preparatów plemnikobójczych – globulki antykoncepcyjne, kremy antykoncepcyjne, pianki antykoncepcyjne i tabletki dopochwowe o różnym stężeniu nonoxynolu i różnym czasie działania. Niezwykle ważne jest dokładne przestrzeganie zaleceń dotyczących sposobu użycia preparatu - chodzi o to, aby środek zaczął działać w odpowiednim momencie. Stosując nowy środek, należy dokładnie zapoznać się z ulotką.

Na świecie poza piankami, kremami czy globulkami korzysta się też, chociaż rzadko, z tzw. błon dopochwowych oraz z płynów plemnikobójczych do przepłukiwania pochwy. Te ostatnie preparaty mają najwyższe stężenia substancji czynnej (sięgające nawet 30 proc.), ale są raczej mało skuteczne. W Polsce nie pojawiły się jeszcze bardzo popularne w Stanach Zjednoczonych gąbki antykoncepcyjne. Wspominamy tu o nich, bo można sprowadzić je sobie indywidualnie na zamówienie.

Gąbki antykoncepcyjne mają około 5 centymetrów średnicy, są owalne.

Z jednej strony mają niewielkie wgłębienie, dzięki niemu łatwiej dopasowują się do szyjki macicy i skuteczniej zagradzają plemnikom drogę). Gąbki nasączone są substancjami plemnikobójczymi.

Niewątpliwie największą zaletą spermicydów jest ich duża dostępność.

Można je kupić bez lekarskiej konsultacji i bez recepty w każdej aptece, a na Zachodzie również w drogeriach i supermarketach. Dzieje się tak dlatego, że nie ma właściwie żadnych przeciwwskazań do stosowania tego rodzaju antykoncepcji. Wystarczy dokładnie przeczytać załączoną ulotkę i zastosować się do zawartych w niej wskazówek. Dodatkową zaletą spermicydów jest ich nawilżające działanie. Przydaje się to zwłaszcza kobietom zaczynającym życie seksualne i tym, u których naturalne wydzieliny nawilżające pochwę są zbyt skąpe.

Sposób użycia środków plemnikobójczych jest prosty: należy odpowiednią porcję preparatu umieścić przed stosunkiem głęboko w pochwie.

Pianki i kremy plemnikobójcze są od razu gotowe do użytku, globulki i tabletki muszą się rozpuścić, co trwa przeciętnie 5 – 15 minut. Przed użyciem trzeba więc sprawdzić w ulotce, po upływie jakiego czasu rozpuszczony środek zaczyna działać. Przed każdym stosunkiem należy zaaplikować nową porcję środka.

Oprócz wielu zalet (dostępność, niewysoka cena, łatwość stosowania) spermicydy mają też wady, przede wszystkim nie najwyższą skuteczność.

Jak skuteczne są środki plemnikobójcze? Większość opracowań podaje, że wskaźnik Pearla mieści się w zakresie od 4 do 20, a nawet 30, w zależności od rodzaju środka. Skuteczność można nieco zwiększyć, stosując dodatkowo prezerwatywę. Z całą pewnością i ta, i inne metody są tym skuteczniejsze, im lepiej je poznamy i im dokładniej stosujemy się do zaleceń producenta danego środka. I jeszcze jedna ważna rzecz. Przez mniej więcej 6 godzin po zastosowaniu środka plemnikobójczego nie należy głęboko się podmywać: można by wówczas wypłukać z pochwy spermicyd i tym samym zwiększyć ryzyko ciąży.

źródło: http://www.pfm.pl/u235/navi/199175

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Wczoraj byłam w 6 aptekach, w moim 250tyś mieście i jedynymi środkami dostępnymi były globulki! O zgrozo w niektórych aptekach nawet prezerwatyw nie było! Czy są jakieś sklepy internetowe które posiadają gąbki lub krążki?