wtorek, 24 lipca 2007

Tabletki antykoncepcyjne - to musisz wiedzieć zanim zaczniesz stosować!

Pytania, które lekarz powinien zadać zanim przepisze tabletkę antykoncepcyjną?

* Od którego roku życia miesiączkujesz?
* Czy miesiączki są regularne, obfite, bolesne?
* Czy miewasz bóle piersi przed miesiączką?
* Jaką masz cerę?
* Czy przetłuszczają Ci się włosy?
* Czy skarżysz się na nadmierne owłosienie w miejscach nietypowych dla kobiety (na udach, piersiach, plecach, twarzy)?
* Czy palisz papierosy?
* Czy chorujesz na cukrzycę, czy leczyłaś się z powodu powikłań zatorowo-zakrzepowych?

Wszystkie pytania są bardzo istotne, gdyż pozwalają na określenie Twojej sylwetki hormonalnej. To umożliwi dobór odpowiedniej pigułki, która zlikwiduje bóle piersi, objawy napięcia przedmiesiączkowego, poprawi cerę, zmniejszy intensywność miesiączek, ureguluje cykle.

Sposób przyjmowania tabletki. Tabletki przyjmuje się codziennie, przez 21 dni, o stałej porze dnia. Pierwszą tabletkę powinnaś przyjąć pierwszego dnia miesiączki. To spowoduje skrócenie cyklu, ale zabezpieczy Cię przed ciążą już od pierwszego dnia przyjmowania tabletki antykoncepcyjnej. Po skończeniu opakowania zrób 7-dniową przerwę. Kolejne opakowanie rozpocznij po upływie siedmiu dni (na przykład: jeżeli ostatnią tabletkę przyjęłaś w środę wieczorem, to pierwszą tabletkę z nowego opakowania powinnaś przyjąć po 7 dniach, w czwartek wieczorem). Podczas siedmiodniowej przerwy z reguły występuje krwawienie. Jest to, tzw. krwawienie z odstawienia podobne do krwawienia miesiączkowego. Czasami do krwawienia nie dochodzi, ponieważ organizm każdej kobiety reaguje inaczej. Niezależnie od wystąpienia krwawienia lub jego braku, po upływie siedmiu dni zacznij kolejne opakowanie tabletek. Działanie antykoncepcyjne utrzymuje się również podczas 7-dniowej przerwy w przyjmowaniu tabletek. Zatem możesz współżyć bezpiecznie. Powrót płodności następuje w pierwszym cyklu po odstawieniu tabletki.

Może się zdarzyć, że wybór tabletki za pierwszym razem nie będzie trafny. Jeśli zażywając tabletkę antykoncepcyjną będziesz cierpiała na nudności, wymioty, bóle piersi lub będą występowały nieprawidłowe plamienia, zwróć się ponownie do lekarza, by zmienić tabletkę.

Kto nie powinien stosować tabletki?

Pigułki nie powinny używać kobiety, które cierpią na nadciśnienie, chorobę wieńcową, raka sutka, kamicę pęcherzyka żółciowego, otyłość znacznego stopnia oraz kobiety, które chorowały na żółtaczkę lub przeszły zawał serca i chorobę zakrzepowo-zatorową. Ostrożność powinny zachować kobiety chorujące na cukrzycę.


ZAPAMIĘTAJ!

* Tabletki antykoncepcyjne muszą być stosowane regularnie - codziennie o tej samej porze.
* Jeśli zwymiotowałaś pigułkę przed upływem 4 godzin od jej połknięcia, musisz przyjąć kolejną.
* Gdy zapomnisz wziąć pigułkę i przerwa między kolejnymi tabletkami będzie dłuższa niż 36 godzin, to do końca cyklu powinnaś zastosować dodatkowe zabezpieczenie przez następnych 7 dni, by na pewno uniknąć ciąży.
* Jeżeli w opakowaniu pozostało mniej niż 7 tabletek, a zapomniałaś wziąć pigułki, kolejne opakowanie powinnaś przyjąć bez 7 dniowej przerwy. Jeśli w opakowaniu pozostało więcej niż 7 tabletek, kolejne opakowanie zaczynasz po zwykłej 7-dniowej przerwie.
* Termin wystąpienia miesiączki możesz przesunąć przyjmując kolejne opakowania dwuskładnikowych tabletek bez przerwy. Jednak nie zaleca się tej metody pacjentkom, które dopiero zaczęły stosować pigułki antykoncepcyjne, gdyż w takiej sytuacji często pojawiają się nieprawidłowe plamienia lub krwawienia.
* Hormony zawarte w pigułce podlegają przemianie metabolicznej w wątrobie, sama pigułka wchłaniana jest w jelicie. Dlatego, jeśli stosujesz doustne leki wpływające na aktywność enzymów wątrobowych, (np.: preparaty przeciwpadaczkowe, uspokajające, przeciwdepresyjne czy przeciwgrzybicze) może dojść do osłabienia działania antykoncepcyjnego pigułek. Wówczas zalecane jest dodatkowe zabezpieczenie.
* Możliwe jest gorsze wchłanianie zawartych w pigułce hormonów podczas stosowania niektórych antybiotyków. Dlatego podczas kuracji i do 7 dni od jej zakończenia powinnaś się dodatkowo zabezpieczać.
* Niektóre ziołowe leki, jak np. dziurawiec czy preparaty przeczyszczające mogą obniżać skuteczność antykoncepcyjną pigułek.
* W sytuacji gdy zmieniasz tabletkę na inną, powinnaś nowy preparat przyjąć bez 7-dniowej przerwy.
* Jeżeli masz nowego partnera lub dopiero rozpoczynasz współżycie, pomyśl o podwójnym zabezpieczeniu: pigułka plus prezerwatywa.
* Pigułka zabezpieczy Cię przed "niepożądaną ciążą", prezerwatywa pomoże uchronić przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.


ZASTRZEŻENIA!

* Stałej kontroli lekarskiej powinny podlegać pacjentki: z wadami serca, zaburzeniami funkcji nerek, nadciśnieniem, padaczką lub migreną.
* Tabletki antykoncepcyjne zawierające w swym składzie estrogeny i progestageny nie powinny być stosowane u kobiet 35 letnich i starszych, które palą papierosy.

źródło: http://www.kobiety.org/rozdzial_3_6.html

5 komentarzy:

Anonimowy pisze...

ile kobiet, tyle roznych organizmow, wiec kazde tbaletki powinny byc dobierane indywidualnie przez lekarza. w cenach tez mozna przebierac, ja stosuje od lat te same tabletki i mam 'swoja' apteke, w ktorej kupuje je taniej - Dbam o zdrowie we Wroclawiu na Kolistej:)

ax pisze...

a pacjentki powinny zapytać, czy są tańsze odpowiedniki tabletek, które zapisuje lekarz, bo nieraz zupełnie niepotrzebnie narazić sie można na bezsensowne przepłacanie. Raz byłam w takiej sytuacji, kiedy lekarka chciała mi koniecznie zamienić tabletki na inne i o wiele lepsze, po czym przy innej okazji zapytałam innego ginekologa o to...i okazało się, że chciałam mi zamienić po prostu na droższe o identycznym składzie.
A co do aptek, owszem...ceny też są w nich różne. I tak, jak moja poprzedniczka muszę stwierdzić, że w tych dbam o zdrowie najtaniej jest. też tam kupuję, ale z Bydgoszczy. Na ul.Wojska polskiego 46...a nóż znajdzie sie ktoś z bydgoszczy tutaj:)

Anonimowy pisze...

no, ja też w ich aptece, to znaczy dbam o zdrowie, czyli ten doz. chyba rzeczywiście najtaniej u nich, łażę po necie i nie znalazłam nic lepszego, a o doz wiele osób już to samo pisze.

Anonimowy pisze...

a ja na doz.pl zamawiam, ale to zdaje sie to samo co dbam o zdrowie, tylko internetowo. ceny konkurencyjne bardzo, to fakt:)

Anonimowy pisze...

A ja mam dziwne pytanie.
W ulotce jest napisane, że pierwszą tabletkę powinna się zażyć pierwszego dnia miesiączki. Powiedzmy, że wypadnie to w środę a na opakowaniu pierwsza tabletka ma podpis poniedziałek. I teraz moje pytanie - czy to ma znaczenie, tzn. to że na opakowaniu jest napisane pn a ja zaczynam brać tabletki od środy? Z góry dziękuję za odpowiedz :)