sobota, 13 października 2007

Bardzo skuteczna antykoncepcja

O pigułkach trzeba pamiętać
Tabletki antykoncepcyjne są bardzo skuteczną metodą antykoncepcji. Jednak żeby spełniały swoją funkcję, muszą być zażywane regularnie. Wystarczy, że kobieta pominie choćby 1 pigułkę w ciągu cyklu, a będzie prawie 3-krotnie bardziej narażona na niepożądaną ciążę w porównaniu z kobietami, które przyjmują pigułki regularnie. 1)

Kobiety zapominają częściej, niż im się wydaje
Może się wydawać, że pamiętanie o zażyciu wszystkich pigułek w czasie cyklu jest prostą sprawą. Jednak szczegółowe badania 2) wykazały, że:
- aż 63% kobiet pominęło przynajmniej jedną pigułkę w ciągu pierwszego cyklu
- w drugim miesiącu odsetek ten wzrósł do 74%

Organon w trosce o kobiety
W styczniu b.r. ruszyła intensywna kampania popularyzująca Przypominajkę - kartę dźwiękową, która pomaga pamiętać o systematycznym zażywaniu pigułek antykoncepcyjnych. Od stycznia do wszystkich dużych opakowań leku antykoncepcyjnego Mercilon - zawierającego 3 blistry po 21 tabletek (o składzie 0,15 mg dezogestrelu i 0,020 mg etynyloestradiolu) - bezpłatnie dołączona jest karta dźwiękowa Przypominajka. O akcji poinformowani są lekarze-ginekolodzy, farmaceuci oraz pacjentki w całym kraju. Aby ułatwić kobietom korzystanie z karty, przygotowany został dla nich rozdział na stronie www.kobiety.org, poświęcony problemom „non-compliance” oraz Przypominajce.

Przypominajka - funkcjonalna karta dźwiękowa
Przypominajka to elektroniczny sygnalizator, który pomaga pamiętać, żeby zażyć wszystkie pigułki w czasie cyklu. Karta Przypominajka ma niewielkie rozmiary - mieści się do kieszeni i każdej torebki. Sygnał jest delikatny, nie narzucający się otoczeniu, ale nie sposób go nie zauważyć. Trwa tak długo, aż kobieta zażyje pigułkę i wyłączy kartę. Używanie karty jest bardzo proste - wystarczy jeden przycisk, który aktywuje kartę, a potem ją wyłącza.

Udowodniona skuteczność Przypominajki
Przeprowadzone zostało badanie mające na celu ocenę wpływu Przypominajki na stopień przestrzegania przez kobiety zaleceń dotyczących stosowania pigułki antykoncepcyjnej3). W badaniu wzięło udział 975 kobiet. 60% wszystkich kobiet stwierdziło, że w trakcie wcześniejszego stosowania antykoncepcji zapomniało przyjąć przynajmniej 1 pigułki, przy czym 73% z nich zapomniało w ciągu ostatnich 3 miesięcy, a 95% w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Połowa pacjentek biorących udział w badaniu otrzymało kartę Przypominajkę. Kobiety używające karty znacząco lepiej przestrzegały zaleceń dotyczących sposobu przyjmowania pigułek: 41% kobiet używających karty nie pominęło w ciągu 3 miesięcy żadnej pigułki, podczas gdy w grupie kobiet nie używających karty ten odsetek wynosił zaledwie 19%. Zmniejszyła się także liczba pominiętych pigułek. Wśród kobiet, które deklarowały, że w ciągu 3 miesięcy przed rozpoczęciem badania zapomniały przyjąć przynajmniej 1 pigułkę, średnia liczba pominiętych pigułek zmniejszyła się o ponad 40% (z 1,6 do 0,9, p=0,004). 74% z nich nie zapomniało o przyjęciu żadnej pigułki w trakcie 3-miesięcznego stosowania.

Kobiety mają dobre zdanie o karcie
W opinii użytkowniczek 4) Przypominajka jest użyteczna i łatwa w obsłudze:
- 84% użytkowniczek stwierdziło, że karta przynajmniej raz uchroniła je przed pominięciem pigułki w ciągu 3 miesięcy stosowania
- 90% kobiet oceniło kartę jako użyteczną
- 98% użytkowniczek stwierdziło, że jest ona łatwa w obsłudze
- 97% było zadowolonych z jej stosowania

Mercilon - pewność i zdrowie co miesiąc
Pigułka antykoncepcyjna jest najpewniejszą metodą zapobiegania ciąży. Mercilon pod tym względem należy do ścisłej czołówki. Jego stosowanie, poza zabezpieczeniem przed ciążą, przynosi także inne korzyści. W trakcie stosowania Mercilonu cykl staje się regularny i mniej dokuczliwy, a krwawienie jest słabsze i mniej bolesne. Mercilon nie powoduje tycia oraz nie wpływa na ciśnienia tętnicze krwi. Mercilon to skuteczny i bezpieczny lek, który można stosować przez długie lata.


1) Rosenberg MJ i wsp. Contraception 1995; 51: 283-288
2) Potter L i wsp. Fam Plann Perspect 1996; 28: 154-158
3) Lachowsky M, Levy-Toledano R Eur J Contracept Reprod Health Care 2002; 7: 210-215
4) Lachowsky M, Levy-Toledano R Eur J Contracept Reprod Health Care 2002; 7: 210-215
Opublikowany: 2005-02-18
Źródło: Justyna Dzieduszycka, PR Manager SabelaMedia Polska

Brak komentarzy: